J
I
K
A
B
25 دي 1399 14:28:17
خلاء ثبت سفارش 280 ميليون دلاري بازار ارمنستان

سفير ايران در ارمنستان از خلاء ثبت سفارش 280 ميليون دلاري ارمنستان به دليل خروج يك كشور از اين بازار خبر داد و گفت: ورود تجار ايران به اين بازار رفتار حرفه‎ اي و رقابتي مي طلبد.

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه ريزي آذربايجان شرقي، عباس ظهوري ظهر امروز در نشست فوق‌العاده شوراي گفتگوي دولت و بخش خصوصي استان اظهار كرد: ارمنستان قدمتي سه هزار ساله دارد و 450 سال است كه ارامنه در تمام نقاط ايران هم وطن ما هستند؛ اين عقبه تاريخي و ظرفيت هاي گفتماني كه وجود دارد زمينه را براي بسيار از كارها فراهم مي‌كند. وي افزود: ايران با همه اقليت ها تعاملات ارزشمند و هدفمندي را دنبال مي كند و اين جزو افتخارات ما است كه به اقليت‎ها احترام مي گذاريم و كليساها در كنار مساجد و مراكز فرهنگي ما آباد بوده و به فعاليت ادامه مي دهند. ظهوري ادامه داد: تعاملي كه مقام معظم رهبري با اقليت ها دارند، نشان مي‎دهد ايران داراي ظرفيت ميزباني براي تمام اديان و گفتگوهاي فرهنگي، معرفتي و ديني است؛ با توجه به سوابقي كه كشور ارمنستان دارد با اين كشور نيز مي توانيم ارتباطات موثري برقرار كنيم. سفير ايران در ارمنستان اعلام كرد: از اصولي ترين سياست هاي ايران پس از انقلاب برقراي ارتباط سازنده و ارتقاء روابط با تمام همسايگان بويژه همسايگان همراه و همدل است كه ارمنستان يكي از اين كشورهاي همدل و همراه به شمار مي‌رود.
مي توانيم تخم مرغ‌هاي ايران را در سبد ارمنستان قرار دهيم
وي با بيان اينكه اين كشور در عرصه هاي بين المللي همواره طرفدار ايران بوده و راي مثبت خود را در همه مجامع بين المللي به نفع ايران صادر كرده است، افزود: بايد از ظرفيت كشورها و ديپلماسي به نحو احسن استفاده كنيم و ارمنستان كشوري قابل اتكا در اين عرصه است. ظهوري تاكيد كرد: جمعيت 3 ميليون نفري داخل اين كشور و 11 ميليون ارمني خارجي همواره در عرصه هاي مختلف پشتيبان ايران بودند و مي‌توانيم بخشي از تخم مرغ هاي ايران را در سبد ارمنستان قرار دهيم. سفير ايران در ارمنستان قوي ترين لابي بعد از صهيونيست ها را لابي ارمني ها دانست و افزود: ارمنستان براي فعاليت هاي مختلف سياسي، اقتصادي و فرهنگي زمينه و فرصت مناسب را دارد و بايد از اين پتانسيل ها استفاده كنيم و هر بخشي نتوانست استفاده كند بايد پاسخگو باشد. وي با بيان اينكه از منافذ و ظرفيت‌هاي ريز و كوچك نيز نبايد غافل شويم، ادامه داد: استان آذربايجان شرقي و تبريز عقبه تاريخي، فرهنگي و قابلت‌هاي ارزشمندي دارد ولي سطح روابط ما با اين كريدور زميني پيوند دهنده ايران با اورآسيا اصلا قابل قبول نيست كه بايد آسيب شناسي شود. ظهوري اذعان داشت: بخشي از اين ناكامي ها به خلا اطلاعاتي و قانوني كشور در استان ها برمي گردد كه بايد با انجام مكاتبات لازم اين موانع رفع شود؛ نبود شناخت نسبت به توانمندي هاي خودمان نيز ضعفي بزرگ در اين عرصه است. وي در ادامه با اشاره به اينكه 80 درصد مردم ارمنستان در فضاي مجازي هستند و بايد از اين ظرفيت استفاده كنيم، از خلاء ثبت سفارش 280 ميليون دلاري ارمنستان به دليل خروج يك كشور از اين بازار خبر داد و گفت: ورود تجار ايران به اين بازار رفتار حرفه‎اي و رقابتي مي طلبد. ظهوري متذكر شد: در كنار تجار ارمنستان فضاي دلال بازي بخشي از فعاليت هاي اقتصادي ما را تحت تاثير قرار مي دهد و عدم وجود استراتژي صادراتي بويژه براي همسايگان ما را از صادرات حرفه اي محروم كرده است؛ ما به صورت حرفه اي وارد بازارها نمي شويم بنابراين فورا رقبا ما را از بازار خارج مي كنند. سفير ايران در ارمنستان در عين حال خاطرنشان ساخت: با توجه به اينكه ايران يكي از مجاري تنفسي ارمنستان به شمار مي‌رود، وضعيت بانك هاي كشور چندان مناسب اين شرايط نيست و اجازه تبادلات ارزي هنوز وجود ندارد.  وي گفت: اگر بخواهيم عدد حجم مبادلات 400 ميليون دلاري بين ايران و ارمنستان را به دو برابر برسانيم بايد سازو كارهاي لازم را در مبادي پولي و بانكي ايجاد كنيم.
احداث بازارچه مشترك مرزي بين آذربايجان شرقي و ارمنستان
در اين جلسه استاندار آذربايجان شرقي علاقه مندي خود را براي احداث بازارچه و شهرك هاي صنعتي مرزي مشترك بين استان و كشور ارمنستان اعلام كرد. محمدرضا پورمحمدي گفت: گسترش ارتباطات با كشورهاي همسايه يكي از اصلي‌ترين اولويت‌هاي استان است كه خوشبختانه مسئوليت افزايش بيش از پيش ارتباطات در شمالغرب كشور از سوي مسئولان ارشد كشور به استان آذربايجان‌شرقي واگذار شده است. وي به مناقشه اخير دو كشور جمهوري آذربايجان و ارمنستان در جنگ ۴۴ روزه نيز اشاره كرد و ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران در جريان اين مناقشه، با رويكرد بي‌طرفانه تمامي تلاش خود را براي حفظ مرزهاي بين‌المللي، پايان جنگ و توسعه صلح و دوستي در بين دو كشور را به كار بست. پورمحمدي آذربايجان شرقي را تنها دروازه ارتباطي جمهوري اسلامي ايران با كشورهاي عضو اتحاديه اوراسيا برشمرد و اظهار كرد: انتظار داريم دفتر اتحاديه اوراسيا در استان، تاسيس شود و منطقه آزاد ارس نيز آماده حمايت همه جانبه در اين خصوص و توسعه ارتباطات با كشورهاي عضو اتحاديه اوراسيا است. استاندار آذربايجان‌شرقي همچنين در ادامه سخنان خود به موقعيت ترانزيتي ويژه استان نيز اشاره كرد و افزود: توسعه مناسبات اقتصادي، احداث بازارچه و شهرك‌هاي صنعتي مرزي نيز يكي از جدي‌ترين برنامه‌ها و اولويت‌هاي استان با كشورهاي دوست و همسايه همچون ارمنستان در شرايط كنوني است.پورمحمدي همچنين‌ بر توسعه همكاري‌هاي مشترك همچون برگزاري نمايشگاه‌هاي مشترك توانمندي‌ها و توسعه ارتباطات علمي و دانشگاهي تاكيد كرد.مذاكراتي هم با دست اندركاران و فعالان اقتصادي در هفته هاي گذشته داشتيم و پيگيري هاي بيشتري هم خواهيم داشت. اين مسوول يادآور شد: قبلا خدمت آقايان ظريف و عراقچي هم اعلام كرده ام كه آذربايجان شرقي تنها دريچه ارتباطي ايران با اوراسيا بوده و جا دارد دفتر اوراسيا در آذربايجان شرقي باشد و دفتر منطقه آزاد ارس براي تسهيل روابط امكانات لازم را فراهم مي‌كند. وي با اشاره به تفاهم نامه سال 95 بين ايران و ارمنستان در ارتباط با توسعه روابط تجاري بين مناطق آزاد دو كشور خاطرنشان ساخت: با توجه به موقعيت ترانزيتي ويژه اي كه داريم از اين مزيت بايد استفاده كنيم. استاندار آذربايجان شرقي تصريح كرد: علاقه‌مند به حضور فعال در زمينه توسعه روابط تجاري، فرهنگي و دانشگاهي با ارمنستان بوده و براي صدور خدمات مهندسي در حوزه عمران و بازسازي اين كشور آمادگي داريم. اين مسوول اذعان داشت: پيشنهاد مي‌كنم نمايشگاهي از توانمندي هاي دو كشور برگزار و مبادله هيات هاي تجاري و برقراري روابط به شكل عملي و سيستماتيك شروع شود.

1399/12/18 11:3:30
جلسه كارگروه توسعه مديريت اداره كل راهداري و حمل ونقل جاده اي استان
آمار بازديد
تعداد بازدید از سایت 1059407 تعداد بازدید از صفحه 5399 تعداد بازدید امروز صفحه 361
ارتباط با ما

نشاني: تبريز - اول زعفرانيه- جنب مخابرات- سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجان شرقي

كدپستي:  5166618171

شماره سامانه پيامك انبوه روابط عمومي: 500025000

تلفنخانه: 19-04133328710

نمابر:04133327171نظر سنجي
بنظر شما اطلاعات سايت چقدر مفيد است؟مشاهده نتایج
كليه حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان آذربايجان شرقي ميباشد
Powered by Tetis PORTAL