J
I
K
A
B
چهارشنبه 2 بهمن 1398 02:08:35

5 شهريور 1396 9:6:19
بهبودي در نشست خبري خود به مناسبت هفته دولت: آذري‌ها اهل سكون و تنبلي نيستند/ بيكار نشستن براي مردم آذربايجان‌شرقي عار است

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي با بيان اينكه آذري‌ها اهل سكون و تنبلي نيستند، گفت: نرخ بيكاري در آذربايجان‌شرقي معمولا بالا نيست چون همه به دنبال كار بوده، پويا و فعال هستند.

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي، داود بهبودي در نشست خبري خود به مناسبت هفته دولت، در خصوص ميزان مهاجرت نيروي انساني از استان آذربايجان‌شرقي اظهار داشت: مهاجرت نيروي انساني در سال‌هاي گذشته بالا بوده اما سرشماري 90 تا 95 نشان مي‌دهد كه شتاب مهاجرت از استان كم شده است و جزو بالاترين نبوده است.

وي با بيان اينكه در بحث مهاجرت بيشتر نگاه ما به كارگران است، افزود: بايد توجه داشت قبل از اينكه نيروي كار ساده مهاجرت كند، نخبگان، كارآفرينان و صاحبان سرمايه مهاجرت مي‌كنند و چون آنها مي‌روند فرصت شغلي ايجاد نمي‌شود، به دنبال آن نيروي كار نيز مي‌رود.

بهبودي خاطرنشان كرد: مهاجرت موجب كاهش طراز كيفي نيروي انساني مي‌شود؛ چرا كه استان‌هاي مقصد معمولا ميانگين كيفيت نيروي انساني (سواد، تخصص، حجم سرمايه) پايين‌تري از استان ما دارند و كساني كه ما ميزباني مي‌كنيم از لحاظ كيفي نسبت به خروجي‌هايمان پايين‌تر هستند، از اين رو هم طراز كيفي نيروي انساني استان پايين مي‌آيد هم بخشي از متخصصان و نيروي كار را از دست مي‌دهيم.

اين اقتصاددان در پاسخ به اين سوال كه چرا نخبگان، متخصصان و صاحبان سرمايه را از دست مي‌دهيم، تصريح كرد: بخش عمده اين موضوع به سوابق اجتماعي، تاريخي و در حقيقت به نيروهاي نخبه و متخصص ما برمي‌گردد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي ادامه داد: بعد از مشروطه به دليل مسائل اجتماعي و فرهنگي كه ريشه‌اش متعلق به ديروز و امروز نيست، مهاجرت علما، تجار و نخبگان از استان آذربايجان‌شرقي آغاز شد و حتي شدت گرفت و اين امر تبديل به عادت و فرهنگ شده است.

وي گفت: در كنار اين مسئله مي‌توان گفت وقتي خودتان را با محيط بزرگ مقايسه مي‌كنيد و در آن محيط بزرگ فرد هركاري كند به قولي تابلو نيست به طوريكه هر قدر محيط بزرگتر باشد آدم‌ها كمتر تابلو مي‌شوند و به عكس هرقدر محيط كوچكتر باشد آدم‌ها بيشتر در معرض ديد هستند، اين امر شرايطي را حاكم مي‌كند كه مهاجرت شكل بگيرد.

بهبودي اضافه كرد: بايد ظرفيت جامعه براي پذيرش سرمايه‌گذار، كارآفرين و متخصص گسترش يابد؛ وقتي ظرفيت جامعه بعضي‌ها را تحمل نمي‌كند، اينها بايد مهاجرت كرده و بروند، اگر مي‌خواهيم جذب‌كننده باشيم، بايد ظرفيت‌ها گسترش يابد.

وي تاكيد كرد: مهاجرت يك اتفاق جهاني بوده و وقتي نيروي نخبه مي‌رود، فضا براي نيروي انساني ساده هم تنگ مي‌شود و فرصت شغلي شكل نمي‌گيرد.

بهبودي با بيان اينكه نيروي كار استان آذربايجان‌شرقي با استان‌هاي ديگر تفاوت دارد، اظهار داشت: نيروي كار در برخي استان‌ها رخوت و تنبلي دارد به طور مثال نرخ بيكاري در استاني بالاست و مردم آنجا همتي براي تغيير وضعيت نداشته و حتي به استان ديگر نمي‌روند و همان جا نشسته‌اند؛ اما آذري‌ها اينگونه نبوده و پويا و فعال هستند، هر جاي كشور و دنيا برويد، آذري‌ها آن جا هستند يا به عبارتي هر كجا كار و اقتصاد باشد، آذري‌ها آن جا حضور دارند و اين ويژگي نخبگان و نيروي كار آذري‌ است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي تصريح كرد: براي همين ادعا داريم كه نرخ بيكاري استان پايين است و تعبير اوليه‌اش اين است كه در استان فرصت شغلي ايجاد كرده‌ايم و نرخ بيكاري پايين است اما بايد توجه داشته باشيم آذربايجان ظرفيت بيكاري را ندارد و در اينجا فرد عارش مي‌آيد بگويد بيكار است.

وي تصريح كرد: نرخ بيكاري در آذربايجان‌شرقي معمولا بالا نيست چون همه دنبال كار هستند و مسئله ديگر اينكه استان براي پذيريش نيروي كار خارجي، استان خوبي نيست و غيربومي در استان كمتر شاغل هستند، اين مسئله مزيت تلقي مي‌شود چون فرصت شغلي را در اختيار ديگران قرار نمي‌دهد.

30 هزار ميليارد پروژه نيمه‌تمام روي دست آذربايجان‌شرقي

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با اشاره به اينكه دولت‌هاي نهم و دهم 30 هزار ميليارد تومان پروژه نيمه‌تمام روي دست استان گذاشته‌ است گفت: در صورت تحقق تمام اعتبارات اختصاص يافته هم تكميل پروژه‌هاي ياد شده حدود 30 سال طول خواهد كشيد!

وي افزود: در ابتداي دولت يازدهم ميزان پروژه‌هاي نيمه‌تمام كشور 400 هزار ميليارد تومان بوده كه از اين رقم 30 هزار ميليارد تومان آن در آذربايجان‌شرقي قرار دارد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي از اتمام اعتبارات دولتي خبر داد و افزود: متاسفانه فرصت طلايي كشور در دوران اوج درآمدهاي نفتي دولت‌هاي نهم و دهم به هدر رفته است.

بهبودي ادامه داد: طبق آمار، كل درآمدهاي نفتي ايران از محل فروش نفت طي 110 سال گذشته 1200 ميليارد دلار بوده كه حدود 700 ميليارد دلار آن در دولت‌هاي نهم و دهم بوقوع پيوسته است.

اين اقتصاددان با اشاره به اينكه متاسفانه درآمدهاي سرشار نفتي در آن دوران به ايجاد زيرساخت اختصاص نيافت گفت: امروز با كاهش درآمدهاي نفتي و اين بودجه‌هاي محدود، نبايد انتظار توسعه داشت.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي تصريح كرد: در سال‌هاي اول دولت يازدهم بدليل نبود نقدينگي راهكار جبران تامين منابع مالي پروژه‌هاي عمراني واگذاري اسناد خزانه به پيمانكاران بود تا هنگام سررسيد وصول كنند.

به گفته وي، بر اين اساس پيمانكاران نيز مي‌توانستند با كسر 15 درصد ارزش ريالي، اسناد ياد شده را در بورس يا بانك‌هاي عامل نقد كرده و امورات خود را بگذرانند.

بهبودي در عين حال اظهار داشت: اين سيستم نظام پيمانكداري ما را تحت فشار گذاشت چرا كه هزينه‌هاي روزمره از حقوق و دستمزد تا خريد مواد اوليه به آنها فشار آورده و بسياري از پروژه‌هاي درحال اجرا را زمين‌گير كرده است.

وي ادامه داد: تا سال گذشته كه اوراق مي‌داديم و عرضه محدود بود مشكلي وجود نداشت اما با افزايش واگذاري اوراق و اشباع شدن بازار، ميزان سود اين اوراق تا 25 درصد نيز افزايش يافت و عملا به پيمانكاران صرف نكرد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي راهكار ديگر تامين منابع مالي پروژه‌هاي عمراني را جذب مشاركت و سرمايه‌گذاري خواند و افزود: بايد اعتراف كرد خيلي دير به اين فكر افتاده‌ايم.

وي با بيان اينكه در سال‌هاي گذشته درآمدهاي سرشار نفتي مانع از اتخاذ راهكارهاي جديد در تامين منابع مالي پروژه‌هاي عمراني شده است گفت: در سراسر جهان نيز دولت هيچ پروژه‌اي اجرا نمي‌كند بلكه با روش‌هاي مشاركتي مانند فاينانس و BOT پروژه‌هاي مورد نياز را به اجرا مي‌گذارد.

بهبودي با اشاره به نظر كارشناسان اقتصادي كه مي‌گويند ديگر قيمت‌هاي رويايي نفت دولت‌هاي نهم و دهم تكرار نخواهد شد افزود: با توجه به كاهش قيمت نفت طي چهار سال گذشته بايد اذعان داشت كه گشايش زيادي در اعتبارات عمراني به وقوع نپيوسته است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي با اشاره به اينكه طي چهار سال گذشته در هيچ كجاي كشور پروژه دولتي كلنگ‌زني نشده است گفت: در آذربايجان‌شرقي نيز پروژه‌هاي كلاني مانند بزرگراه تبريز - بازرگان و طرح‌هاي نيروگاهي بصورت مشاركتي اجرا مي‌شوند.

ادبيات توسعه در آذربايجان‌شرقي فراگير نشده است

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي در بخش ديگري از سخنان خود با بيان اينكه ادبيات توسعه در آذربايجان‌شرقي فراگير نشده است گفت: حلقه مفقوده مشكلات ما گفتمان توسعه است.

داوود بهبودي اظهار داشت: از آنجا كه اين حوزه سخت و تخصصي است براي همين كمتر كسي بدان پرداخت مي‌كند.

وي يادآور شد: اتفاقا اقتصاد مقاومتي هم بر همين اساس پايه‌ريزي شده ولي به فكر نهادينه كردن اين تفكر نيفتاده‌ايم.

اعتبارات 5 هزار ميليارد توماني پروژه‌هاي عمراني در آذربايجان‌شرقي

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي اعتبارات عمراني اين استان را 5 هزار ميليارد تومان عنوان كرد و گفت: البته گاهي ممكن است تا 60 درصد منابع ياد شده تخصيص يابد.

داوود بهبودي عمده پروژه‌هاي عمراني آذربايجان‌شرقي را جزو پروژه‌هاي ملي عنوان كرد و افزود: از نظر بودجه بعد از استان‌هاي تهران، خراسان رضوي، فارس، اصفهان، خوزستان و مازندران قرار داريم.

وي با اشاره به اعتراضات محافل مختلف به وضعيت بودجه و نيز مالياتي آذربايجان‌شرقي گفت: طبيعي است وقتي وسعت، درآمد و اقتصاد يك استان زياد است، بودجه اختصاص يافته آن نيز بيشتر خواهد بود.

بهبودي وضعيت آذربايجان‌شرقي از نظر توزيع اعتبارات را سازگار با معيارهاي كشوري خواند و گفت: ما با 3.9 ميليون جمعيت حدود 4.5 درصد جمعيت كشور را به خود اختصاص داده و از نظر سرزميني هم با 45 هزار كيلومتر مربع 2.7 درصد كشور را در بر گرفته است.

به گفته وي، از نظر وضعيت اشتغال نيز 20 درصد نيروهاي كار در بخش كشاورزي، 25 درصد صنعت و 50 درصد نيز در خدمات و مشاغل ديگر مشغول هستند.

تبريز 2018 مدعي زياد دارد/ بايد سرمايه نمادين شهر تبريز را در اذهان مردم جهان بالا ببريم

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي به سئوالات خبرنگاران در مورد تبريز 2018 نيز پاسخ داد و با بيان اينكه «تبريز ۲۰۱۸» مدعي زياد دارد گفت: واقعيت اين است كه تبريز ۲۰۱۸ مبتكرش، شهرداري تبريز نبود!

وي افزود: نه من و نه آقاي استاندار تا حالا نگفتيم كه اين طرح از كجا نشأت گرفت و چه كسي اين كار را كرد اما تا اين حد مي‌توانم بگويم كه تنها نقش شهرداري نبود!

اين اقتصاددان با بيان اينكه تبريز ۲۰۱۸ تنها يك نقطه در تاريخ اين شهر است تصريح كرد: اين بدان معني است كه اين برنامه، نه آغاز است و نه پايان! اما مي‌تواند نقطه عطفي در توسعه و ترقي تبريز باشد.

بهبودي با بيان اينكه نبايد از «تبريز ۲۰۱۸» انتظار معجزه داشته باشيم، افزود: بايد بررسي شود كه در طي سال‌هاي گذشته چه كارهايي مي توانستيم بكنيم و نكرديم و چه كارهايي كه مي‌توانيم در ادامه كار بكنيم. بايد به اين قضيه به عنوان يك فرآيند نگاه كنيم.

رئيس سازمان مديريت و برنامهريزي آذربايجان‌شرقي با تأكيد بر اينكه بايد در قبال اين برنامه ادبيات بين‌المللي به سمت ظرفيت‌هاي تبريز معطوف شود گفت: نقطه كليدي‌تر و نقش اصلي اين است كه تك به تك مردم در اين باره نقشي بر عهده بگيرند و تبريز ۲۰۱۸ بيشتر از آنكه دولتي باشد به يك طرح مردمي تبديل شود.

بهبودي با انتقاد از اينكه برخي تبريز ۲۰۱۸ را با اجراي خيابان‌كشي‌ها، برج‌سازي‌ها و هتل‌سازي‌ها مترادف مي‌دانند، توضيح داد: با هتل ساختن و خيابان‌كشي كردن اتفاق خاصي در شهر نمي‌افتد؛ هتل و برج در همه دنيا وجود دارد. توريست‌ها بيشتر به خاطر شاخصه‌هاي فرهنگي و تفريحي مسافرت مي‌كنند.

وي ادامه داد: عمده كار ما بايد فرهنگي و آموزشي باشد و جا دارد بسياري از رفتارهاي نامناسب گذشته را به بهانه تبريز ۲۰۱۸ اصلاح كنيم! بايد سرمايه نمادين شهر تبريز را در اذهان مردم جهان بالا ببريم. موضوعي كه به نظرم كمتر به آن پرداخته شده است.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي، در مورد اقدامات دولت و كابينه روحاني براي نكوداشت اين طرح هم گفت: آنچه كه دولت تصويب كرده اين است كه همه دستگاه‌هاي مختلف و دست‌اندركار، با هم هماهنگي كرده و از لحاظ تامين منابع اعتباري هم مجوز استفاده از ۱۰ درصد رديفهاي متمركزي است كه مي‌توانند به اين امر اختصاص دهند. البته يك رديف بودجه ويژه هم در سال ۹۷ به عنوان رديف بودجه تكليفي تصويب خواهد كرد.

بهبودي در مورد رديف بودجه ياد شده توضيح داد: به عنوان نمونه وزارت ورزش و جوانان مي‌تواند برخي از مسابقات بين‌المللي را در تبريز برگزار كند تا هم شاهد رونق اقتصادي و صنعت توريسم در اين شهر باشيم و هم اينكه تمريني باشد براي صنعت هتلداري، بازار و ساير نهادها؛ و بدين ترتيب با گردش اقتصادي، رونق اقتصادي و تبادلات فرهنگي نيز پديدار خواهد شد.


نشاني: آذربايجان‌شرقي، تبريز، اول زعفرانيه، جنب شركت مخابرات استان
نشاني ساختمان مركز آموزش، پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري: تبريز، ولي‌عصر، فلكه همافر
كد پستي : 5166618171 - تلفن : 19-33328710(041) - نمابر : 33327171-(041)
Copyright © 2016 www.mporg-eaz.ir
Powered by Tetis PORTAL