J
I
K
A
B
چهارشنبه 2 بهمن 1398 03:20:03

26 دي 1395 21:38:52
ابلاغي مبني بر افزايش سهم مالياتي استان ارسال نشده است
مديران اقتصادي آذربايجان شرقي عصر يكشنبه در جمع خبرنگاران آخرين وضعيت مالياتي و شرايط اقتصادي استان را تشريح و در خصوص برخي اظهارنظرها در خصوص تغييرات مربوط به سهم مالياتي اين خطه در سال آينده شفاف‌سازي كردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان برنامه و بودجه استان آذربايجان‌شرقي، در اين نشست كه بيش از چهار ساعت به طول انجاميد، مديركل امور مالياتي، مديركل امور اقتصادي و دارايي و همچنين رئيس سازمان برنامه بودجه آذربايجان‌شرقي به سئوالات متعدد خبرنگاران پاسخ داده و درباره شايعه افزايش چند برابري سهم مالياتي استان در سال آينده بر اساس لايحه بودجه 1396 توضيحاتي ارايه كردند.

* مديركل امور مالياتي: هيچ ابلاغي مبني بر افزايش سهم مالياتي به اين مجموعه ارسال نشده است
مديركل امور مالياتي آذربايجان شرقي گفت: تاكنون هيچ ابلاغي از سوي مراجع مربوطه و دولت مبني بر افزايش سهم مالياتي اين استان نسبت به پارسال به اين مجموعه ارسال نشده است.
غلامرضا شريفي اظهار كرد: افزايش ماليات هاي استان كه در فضاهي مجازي مطرح است به هيچ عنوان صحت ندارد و فقط پيشنهادي از سوي دولت در قالب لايحه بودجه سال آينده به مجلس ارايه شده است كه اعداد و ارقام درج شده در فضاهاي مجازي نيز بيشتر به تحليل هاي شخصي شبيه است تا وافعيات.

 


وي ادامه داد: احتمال مي دهم اعداد و ارقام مطرح شده درآمدهاي عمومي استان را شامل شود.
شريفي گفت: تا زماني كه تكليفي به اداره كل امور مالياتي استان ابلاغ نشده است سهم ماليات استان مشخص نيست.
وي اضافه كرد: به طور معمول در قوانين بودجه سالانه درآمدهاي مالياتي نسبت به سال قبل رشد دارد و بر مبناي آن اگر افزايشي قانون شده و مصوب شود به صورت كتبي اعلام و البته در اين خصوص اطلاع‌رساني و شفاف‌سازي مي كنيم.
شريفي با بيان اينكه هر آنچه به شكل لايجه از سوي دولت پيشنهاد شده است، اظهار داشت: مجلس شوراي اسلامي اختيار لغو و يا تصويب آنرا دارد.
وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود با اعلام اينكه هيچ واحد توليدي به خاطر بدهي مالياتي در آذربايجان‌شرقي تعطيل نمي‌شود، گفت: تاكنون چنين اتفاقي در استان روي نداده و قانون نيز اين اجازه را به ما نمي‌دهد.
شريفي افزود: طي چهار ماه اخير 280 ميليارد ريال بخشودگي جرايم براي واحدهاي توليدي و فعالان اقتصادي استان مصوب شده است.
وي با اشاره به اينكه با توجه به سياست‌هاي كلي نظام در بخش اقتصادي، موضوع ماليات در قوانين بودجه‌اي كشور پر رنگ‌تر شده است، گفت: بر اين اساس پروژه‌هاي مختلف در قالب طرح جامع مالياتي در كشور و استان در دست اجرا مي باشد.
شريفي گفت: از جمله اين پروژه‌ها، اجراي طرح 'پي اس دي' است كه بر اساس آن پيش ساخت‌هاي لازم براي اجراي طرح جامع مالياتي به صورت استاندارد در استان اجرايي و عملياتي شده و توانستيم آن را به مرحله بهره‌برداري برسانيم.
وي ادامه داد: از ديگر پروژه‌هاي طرح جامع مالياتي، اجراي ماليات‌هاي 'اي تكس' در واحدهاي مالياتي است كه در مركز استان ايجاد و اجرا شده است كه از جمله اهداف آن، كاهش هزينه‌هاي وصول ماليات مي‌باشد چرا كه طبق قوانين بايد قيمت تمام شده ماليات در كشور كاهش يابد.
شريفي، افزايش درآمدهاي مالياتي با هدف جلوگيري از فرار مالياتي و حذف ماليات هاي غيرضروري را مهم برشمرد و گفت: 30 درصد ماليات هاي اقتصادي كشور فعاليت هاي زيرزميني است كه شناسايي آن در دستور كار قرار دارد.

* مديركل امور اقتصادي و دارايي: تصويب ماليات به منزله وصول نيست
مديركل امور اقتصادي و دارايي آذربايجان‌شرقي نيز در اين نشست خبري با بيان اينكه دريافت ماليات در چارچوب توانمندي هاي هر منطقه انجام مي گيرد، گفت: تصويب ماليات نبايد به منزله وصول آن تلقي شود.
رضا حسيني اظهار كرد: آذربايجان شرقي در پنج سال اخير در زمينه درآمدهاي استاني جزو 15 استان آخر كشور بوده است. 

 


به گفته وي، پارسال ميزان وصولي ماليات هاي آذربايجان‌شرقي نسبت به سهميه مصوب معادل 82 درصد بوده است.
حسيني به اقدامات انجام شده در حوزه اقتصاد مقاومتي در استان اشاره كرد و افزود: در اين رابطه در بخش فاينانس خارجي سه ميليارد و 86 ميليون دلار پروژه و در حوزه فاينانس داخلي 734 ميليارد ريال براي استان تعريف شده است.
وي اضافه كرد: تعداد پنج پروژه به ارزش 27 ميليارد و 37 ميليون ريال در حوزه ارزي صندوق توسعه ملي و 747 ميليارد ريال از اسناد خزانه براي استان پيش بيني شده است. 
حسيني ادامه داد: امسال اعتباري به ميزان 66 ميليارد ريال و 290 ميليون دلار نيز براي عمران شهري در استان از محل 'بي او تي' جذب شده است.
وي گفت: قبل از برجام در حوزه نقل و انتقال ارز، سرمايه‌گذاران با مشكل مواجه بودند و امكان انتقال وجه و تهيه ماشين‌آلات فراهم نبود اما اكنون اين وضع فرق كرده و اكنون بيش از 220 بانك بين‌الملل با بانك‌هاي ما در ارتباط هستند.
حسيني اعلام كرد: يك سال قبل از برجام تعداد درخواست‌هاي صدور مجوز براي سرمايه‌گذاري در استان 846 فقره بود كه اين رقم بعد از برجام به دو هزار و 644 مورد رسيده است.

* رئيس سازمان برنامه و بودجه: مسايل مطرح شده در فضاي مجازي ناشي از بي‌سوادي برخي از افراد است
رئيس سازمان برنامه و بودجه آذربايجان‌شرقي گفت: مسايل مطرح شده در فضاهاي مجازي در رابطه با افزايش ماليات‌هاي استان براي سال آينده ناشي از بي‌سوادي و كم اطلاعي برخي از افراد است.
داود بهبودي با بيان اينكه لايحه بودجه پيش‌بيني درآمدهاست، اظهار كرد: اين لوايح پس از بررسي در مجلس شوراي اسلامي به عنوان قانون مصوب مي‌شود كه موضوعات فضاي مجازي درباره افزايش ماليات‌ها يا ناشي از بي‌سوادي افراد و يا از روي غرض‌ورزي مطرح مي شود.

 


وي ادامه داد: تاكنون هيچ عددي براي ماليات سال آينده استان اعلام نشده است.
بهبودي با بيان اينكه ماليات به اندازه ظرفيت قشر مالياتي وصول مي‌شود، گفت: در چند سال گذشته نيز 100 درصد ماليات‌هاي پيش‌بيني شده، وصول نشده است.
وي اظهار كرد: در تمامي كشورها، دولت جامعه را با دريافت ماليات اداره مي كند و هر چقدر اقتصاد پررونق باشد وصول آن نيز بيشتر مي‌شود كه در شرايط ركود اقتصادي نبايد فشار مالياتي به مردم وارد شود.
بهبودي ادامه داد: در افزايش مالياتي نيز بايد به سمت شناسائي مؤديان جديد مالياتي پيش رفت تا اين افزايش جبران شود.
وي تاكيد كرد: تا زماني كه لايجه بودجه در صحن مجلس تاييد نشده است، امكان تغيير آن از سوي نمايندگان وجود دارد.


نشاني: آذربايجان‌شرقي، تبريز، اول زعفرانيه، جنب شركت مخابرات استان
نشاني ساختمان مركز آموزش، پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري: تبريز، ولي‌عصر، فلكه همافر
كد پستي : 5166618171 - تلفن : 19-33328710(041) - نمابر : 33327171-(041)
Copyright © 2016 www.mporg-eaz.ir
Powered by Tetis PORTAL