J
I
K
A
B
پنجشنبه 29 فروردين 1398 19:18:01
30 مهر 1397 11:26:16
رئيس سازمان مديريت و برنامه‎ريزي آذربايجان‎شرقي:
متوسط دوره ساخت پروژه‌هاي ملي حدود 13 سال است/ تدوين بسته حمايتي براي پيمانكاران در جهت مقابله با نوسانات ارزي

رئيس سازمان مديريت و برنامهريزي آذربايجانشرقي از تدوين بسته حمايتي براي پيمانكاران در جهت مقابله با نوسانات ارزي خبر داد و گفت: متوسط دوره ساخت پروژه‌هاي ملي حدود 13 سال است كه اين زمان طولاني نه خوشايند دولت است و نه مردم و بخش خصوصي. 

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي، داود بهبودي در نشست رسانه‎‌اي كه به مناسبت روز ملي آمار و برنامه‌ريزي برگزار شد، برنامهريزي را مقدمهاي براي توسعه خواند و اظهار كرد: در ادبيات بينالملل جوامع به دنبال واژهاي به نام توسعه هستند و زماني توسعه را فقط توسعه اقتصادي تلقي ميكردند ولي در حال حاضر اين مفهوم فراتر از حوزه اقتصاد بوده و همه عرصه‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي را در بر مي‌گيرد.

وي تصريح كرد: توسعه يك مفهوم چند ساحتي است كه عصاره آن زندگي بهتر است؛ اين زندگي بهتر را هم در دو ويژگي برخورداري و رضايتمندي ميتوان خلاصه كرد؛ در واقع توسعه برخورداري همراه با رضايت است؛ اين رضايت هم بايد احساس شود.

بهبودي افزود: براي رسيدن به اين رضايت و برخورداري نيازمند برنامهريزي هستيم تا با اقدامات هدفمند و آگاهانه توسعه اتفاق افتد كه مرحله شناخت و آگاهي، پايش و ارزيابي آن نيازمند آمار و اطلاعات است؛ خلاصه آمار و برنامهريزي با هم عجين هستند.

وي با بيان اينكه آمار و برنامهريزي تقريبا تمام ماموريتهاي مجموعه سازمان مديريت و برنامهريزي را تشكيل ميدهد، افزود: شبكه گستردهاي در استان و در درون دستگاههاي دولتي و غيردولتي وجود دارد كه ماموريت جمعآوري و انعكاس آمار را به عهده دارند و در اجراي طرحهاي آماري و تدوين اسناد برنامه اي سازمان را ياري مي كنند.

رئيس سازمان مديريت و برنامهريزي آذربايجانشرقي خاطرنشان كرد: سال گذشته 26 طرح آماري در سازمان انجام يافته بعبارتي هر دو هفته يك طرح آماري اجرا كرده ايم.

بهبودي با بيان اينكه يكي از چالشهاي ما در فرايند توسعه و برنامهريزي فرهنگ آماري است، افزود: با توجه به اهميت آمار، هر قدر آمار و اطلاعات ارائه شده دقيقتر و مستندتر باشد در دقت و صحت برنامهريزيهاي كلان نيز تاثيرگذار خواهد بود.

وي افزود: همكاران ما در سازمان وظيفه حساسي را دنبال مي‏كنند و بايد اعتماد به نظام آماري و پاسخگويي دقيق هم فراهم باشد؛ براي رسيدن به توسعه بايد خيلي تلاش كرد و هدف همه ما همين است.

اين اقتصاددان اذعان داشت: براي رسيدن به توسعه بايد با مشاركت ذينفعان توسعه حركت كنيم؛ توسعه تزريقي نيست كه فقط به عهده دولت باشد؛ بلكه فرايند تعامل يك جامعه با نخبگان، خبرگان، نهادهاي مدني و مردم عادي است و در بستري فراهم مي‌‏شود كه تمام كنشگران عرصه‌هاي مختلف جامعه بتوانند باهم گفتگو و تعامل داشته باشند.

بهبودي توضيح داد: بايد واقعيتهاي تلخ و شيرين، نقاط قوت و ضعف، فرصتها و تهديدها را بشناسيم و به يك هم‌صدايي صادقانه بين نظام اداري، مردم و تشكلها برسيم و مسير سخت توسعه را در سريعترين زمان ممكن طي كنيم.

وي در ادامه صحبتهاي خود به وضعيت پروژههاي نيمهتمام و در حال اجراي استان اشاره و اضافه كرد: يك سري از اين پروژه‌ها ملي و يك سري نيز استاني هستند؛ در مجموع متوسط دوره ساخت پروژههاي ملي حدود 13 سال است كه اين زمان طولاني نه خوشايند دولت است و نه مردم و بخش خصوصي.

رئيس سازمان مديريت و برنامهريزي آذربايجانشرقي يادآور شد: در ابتداي دولت تدبير و اميد طبق برآوردهاي انجام گرفته به ميزان 400 هزار ميليارد پروژه نيمهتمام در كشور وجود داشت و در حال حاضر با توجه به شرايط تورمي 600 هزار ميليارد اعتبار لازم است تا پروژه‌هاي نيمه‌تمام را تكميل كنيم.

وي در ادامه نوسانات دلار را يك پديده برشمرد و افزود: اين پديده به عنوان يك شوك دولت، پيمانكاران و خود مردم را تحت فشار قرار داده از اين رو براي كاهش آثار منفي نوسانات دلار، يك بسته حمايتي براي پيمانكاران تنظيم شده كه در حال طي مراحل نهايي و ابلاغ به استان‌ها است.

بهبودي در عين حال خاطرنشان كرد: در سال مالي گذشته حدود 156 پروژه را در استان با استفاده از تمام ظرفيت‌هاي ماده 27 قانون الحاق برخي از مواد به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت (2) به بخش خصوصي واگذار كرديم. اين عدد در 6 ماهه اول سالجاري  85 مي‌باشد.

رئيس سازمان مديريت و برنامهريزي آذربايجانشرقي با اشاره به وجود مهاجرت و تراز منفي جمعيت در استان توضيح داد: سهم اقتصادي ما از 6 درصد سال 95 به 5 درصد در سال 96 و 4 درصد در سال جاري رسيده است؛ هر چند به دليل مهاجرت سهم جمعيتي ما نيز كاهش يافته است.


نشاني: آذربايجان‌شرقي، تبريز، اول زعفرانيه، جنب شركت مخابرات استان
نشاني ساختمان مركز آموزش، پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري: تبريز، ولي‌عصر، فلكه همافر
كد پستي : 5166618171 - تلفن : 19-33328710(041) - نمابر : 33327171-(041)
Copyright © 2016 www.mporg-eaz.ir 
Powered by Tetis PORTAL