J
I
K
A
B
چهارشنبه 15 مرداد 1399 00:18:44
9 آبان 1397 11:0:39
درآمد سرانه در آذربايجان‌شرقي 70 درصد كشور است/ چرا هميشه نرخ بيكاري در آذربايجان‌شرقي پايين‌تر از كشور است؟

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي گفت: ما ويژگي‌هاي خاص اجتماعي داريم و مردم ما تحمل بيكاري ندارند و هر كجا كار باشد، آنجا مهاجرت مي‌كنند و در نتيجه در 50 سال گذشته جزو مناطق مهاجرفرست بوديم.

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه‎ريزي آذربايجان‎شرقي، داود بهبودي امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبريز اظهار داشت: در استان 3 ميليون و 909 هزار نفر زندگي مي‌كنند كه يك‌ميليون و 228 هزار نفر شاغل بوده و نرخ بيكاري در استان 10.7 درصد بوده كه نسبت به ميانگين كشوري كه 12.1 درصد است، پايين‌تر است.

مردم آذربايجان اهل كار هستند و تحمل بيكاري را ندارند

وي، تعداد بيكاران استان آذربايجان‌شرقي را 150 هزار نفر اعلام كرد و گفت: آذري‌ها ويژگي‌هاي خاص اجتماعي خود را دارند و اهل كار و فعاليت بوده و تحمل بيكاري را ندارند؛ بنابراين اگر در شهر و ديار خود فرصت شغلي مناسب نباشد به هر كجا كه كار باشد، مهاجرت مي‌كنند و در نتيجه در 50 سال گذشته جزو مناطق مهاجرفرست بوديم.

مهاجرت  نخبگان، سرمايه‌گذاران و متخصصان 

بهبودي با بيان اينكه يكي از ويژگي‌هاي اجتماعي و فرهنگي آذري‌ها خوداتكايي و درون‌گرا بودن آنان است، خاطرنشان كرد:نرخ بيكاري به اين دلايل هميشه پايين‌تر از نرخ كشوري است و اين امر لزوماً ناشي از اين نبوده كه خيلي شكوفايي اقتصادي داشته‎ايم و كار خاصي انجام داده‌ايم.

وي تصريح كرد: مردم آذربايجان تحمل بيكاري ندارند؛ اگر كار شد در روستا، شهر و استان خود كار مي‌كنند و اگر نشد به هر جاي ايران كه فرصت شغلي باشد، مهاجرت مي‌كنند.

بهبودي ادامه داد: در واكاوي بحث مهاجرت شاهد آن هستيم كه برخلاف برداشت اوليه كه مهاجرت به نيروي كار معمولي منتسب مي‎شود، ابتدا بخشي از نخبگان، سرمايه‌گذاران و متخصصان از اين استان مهاجرت مي‌كنند و اين امر موجب مي‌شود كه هم تراز كيفي نيروي انساني و هم ميزان سرمايه‎گذاري و اشتغال‌زايي در استان پايين بيايد.

كاهش سهم آذربايجان شرقي در اقتصاد كشور

وي با بيان اينكه حلقه اول مهاجرت در استان آذربايجان‌شرقي فعالان اقتصادي، نخبگان و كارآفرينان هستند نه كارگران، اظهار داشت: سهم اقتصادي آذربايجان‌شرقي از 6 درصد به چهار درصد و سهم جمعيتي استان به پنج درصد رسيده است.

بهبودي اضافه كرد: معمولاً سرمايه‎گذاران و فعالان اقتصادي در محيط‌هايي كه زياد ديده شوند يا به عبارتي ديگر توسط افكار عمومي رصد و تابلو شوند، نمي‌توانند به راحتي فعاليت كنند و معمولاً مهاجرت را انتخاب كرده و به استان‌هاي بزرگتر مي‌روند.

اين اقتصاددان با بيان اينكه اين پديده اتفاقي جهاني است، اذعان داشت: مهاجرت از شهرهاي كوچك‌تر به بزرگ‌تر و از كشورهاي كمتر توسعه يافته به كشورهاي توسعه يافته مقوله مشترك است، ولي با وقوع مهاجرت، نخبگان جاي خود را به نيروهاي ساده مي‌دهند و علاوه بر خروج نيروي انساني خروج سرمايه هم روي مي‎دهد و جريان انباشت سرمايه كند مي‎شود كه بي‌ترديد اين امر در توسعه و پيشرفت آن منطقه اثرگذار است.

 

 مقوله عدم چسبندگي به زمين در آذربايجان‌شرقي

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي در ادامه به مقوله چسبندگي مردمان برخي از استان‌ها اشاره كرد و افزود: يكي ديگر از دلايل بالا بودن نرخ مهاجرت در برخي استان‌ها از جمله آذربايجان‌شرقي مقوله عدم چسبندگي به زمين است.

اين مسوول تاكيد كرد: مردم برخي از استان‌ها با وجود بالا بودن نرخ بيكاري‌شان همچنان در استان و شهر خود باقي‌مانده و زندگي در فقر و بيكاري را ادامه مي‌دهند، به عبارتي چسبندگي بالايي دارند ولي مردم برخي استان‌ها از جمله آذربايجان‌شرقي به دليل دارا بودن حس كار و فعاليت و غيرت اقتصادي و اجتماعي چسبندگي زيادي به موطن‌شان ندارند و اگر شرايط كار در استان خود را نداشته باشند، مهاجرت مي‌كنند.

وي بار ديگر تاكيد كرد: در استان آذربايجان‌شرقي چالش‌هاي خاصي هم داريم كه بخشي مربوط به تركيب نيروي انساني و تركيب مشاغل ما بوده و يكي از عارضه‌هاي اقتصادي ما پديده مهاجرت است كه اول در قشر كارآفرين و متخصص اتفاق مي‌افتد بعد به دنبال آن در بدنه نيروي انساني معمولي رخ مي‌ده،د يعني در مرحله اول فرصت‌هاي شغلي و توانمندي‌ها را با خود مي‌برد و بعد نيروي انساني معمولي را.

درآمد سرانه در آذربايجان‌شرقي 70 درصد كشور است

بهبودي خاطرنشان كرد: تداوم اين روند در بلندمدت سبب شده درآمد سرانه در آذربايجان‌شرقي 70 درصد كشور باشد.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي ادامه داد: آنچه كه مهم است بازيابي جايگاه استان و رسيدن به سطح قابل قبول براي مردم شريف مستلزم تلاش و اهتمام بيشتر است، به نحوي كه با مديريت انگاره‎ها و اصلاح باور و تغيير نگرش كارآفرينان، سرمايه‎گذاران، نخبگان و متخصصان آنها را به ماندن در استان ترغيب كرد.

اين اقتصاددان ابراز داشت: البته دستيابي به اين مهم مستلزم اقداماتي در جهت بهبود فضاي كسب و كار، اصلاح افكار عمومي، توسعه ظرفيت‎هاي اجتماعي و تقويت اعتماد و انسجام اجتماعي است كه اين دو گروه اقدام اساسي ابتدا مي‎تواند به توقف جريان مهاجرت و سپس معكوس شدن آن بيانجامد.

وي افزود: در تداوم اين جريان بايد جاذبه‎هاي استان بتواند ارزش‌آفرينان و سرمايه‎گذاران را از خارج از استان و حتي خارج از كشور به استان آذربايجان‎شرقي بكشاند و با شكل‎دهي فرصت‎هاي شغلي نوين و مدرن، درآمد سرانه و رفاه استان را به ميانگين كشوري و فراتر از آن ارتقاء دهد.

بهبودي اذعان داشت: مهمترين و كليدي‎ترين نكته در اين خصوص، باور مشترك و عزم جزم عمومي در تمام سطوح مديريت كلان و عالي، مديران مياني، كارشناسان، نهادهاي مدني و سازمان‎هاي مردم‎نهاد و حتي مردم عادي شهر و روستا است.


نشاني: آذربايجان‌شرقي، تبريز، اول زعفرانيه، جنب شركت مخابرات استان
نشاني ساختمان مركز آموزش، پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري: تبريز، ولي‌عصر، فلكه همافر
كد پستي : 5166618171 - تلفن : 19-33328710(041) - نمابر : 33327171-(041)
Copyright © 2016 www.mporg-eaz.ir 
Powered by Tetis PORTAL