J
I
K
A
B
چهارشنبه 29 خرداد 1398 23:19:51
12 مهر 1397 14:38:27
برگزاري نخستين جلسه هم‎انديشي خبرگان آذربايجان‎شرقي

نخستين جلسه هم‎انديشي خبرگان آذربايجان‎شرقي با حضور رئيس سازمان مديريت و برنامه‎ريزي آذربايجان‎شرقي ظهر امروز در سالن جلسات اين سازمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه‎ريزي آذربايجان‎شرقي، دكتر داود بهبودي در اين جلسه اظهار كرد: تلاش مي‎شود سازمان نسبت به فضاي نظام اداري، كارشناس محور باشد و در اين سازمان كارشناسان به تناسب توانايي خود تصميم بگيرند.

وي افزود: مركز پژوهش‎‏هاي توسعه و آيندهنگري برخي از موضوعات روز را مطالعه ميكند و تلاش دارد از ظرفيت استانها بهره برده و از فضاي خبرگان كشور استفاده كند.

دكتر بهبودي در عين حال خاطرنشان كرد: جلسات هم‎انديشي خبرگان استان نيز مي‎خواهد به شكل موضوعي و مسئله‎محور از توان و تجارب خبرگان استان بهرهمند شود؛ در واقع حاضران در جلسات جمعي انعطافپذير بوده و از نفرات فيكس استفاده نميشود.

رئيس سازمان مديريت و برنامه‎ريزي آذربايجان‎شرقي افزود: از سال گذشته مجمع تعامل توسعه استان را شكل داده‎ايم؛ چرا كه معتقديم توسعه بايد مشاركتمحور باشد كه لازمه آن گفت‎وگو است.

وي ابراز داشت: ما به دنبال راهبري غيراداري اين جلسات همانديشي هستيم و تلاش مي‎كنيم ارتباطات ما نرم و راحت باشد و از فضاي اداري خارج شود و فراتر از نظام اداري رفتار كند.

فضاي اداري دستگاههاي ما بيش از دوبرابر مورد نياز است

دكتر محمدباقر بهشتي، عضو شوراي اسلامي شهر تبريز هم در اين جلسه گفت: ما بايد در ابتدا به تعريف خبره بپردازيم؛ توسعه همان علم است و تا فرهنگ توسعه نباشد جامعه توسعه نمي‎يابد.

وي با بيان اينكه نظام اداري ضد توسعه است و اول بايد ساختارها را اصلاح و سپس برنامه تدوين كنيم، افزود: اصل مشكل ما نبودن باور علمي است؛ مديريت جامعه بايد با علم اداره شود و مديريت علمي يعني ضابطه‏‎مندي و شايستهسالاري.

دكتر بهشتي در عين حال خاطرنشان كرد: مشكل اقتصاد ما روي كار آمدن مديران غيرمتخصص در پست‎هاي تخصصي است؛ بايد از تجربه موفق كشورها استفاده كنيم.

اين اقتصاددان تصريح كرد: دولت زنداني هزينه‏‎هاي كلان غيرضرور شده است؛ به طوري كه فضاي اداري دستگاههاي ما بيش از دوبرابر مورد نياز است.

مهندس وحيد جلالي معاون هماهنگي امور بودجه سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‎شرقي، فلسفه جلسه حاضر را يادگيري و گفت‎وگو دانست و گفت: اين جلسات را هرچند كه خيلي كوچك است بايد غنيمت شماريم.

جلالي تاكيد كرد: ما بايد اهل مدارا باشيم و هسته گفت‎وگو را تشكيل دهيم و انديشه كنيم.

دكتر پرويز محمدزاده، معاون توسعه و برنامه‏‎ريزي سازمان مديريت و برنامه‎ريزي آذربايجان‎شرقي گفت: اگر بتوانيم سازوكار و نهادي ايجاد كنيم كه افراد خودبخود به سمت مشاركت جذب شوند و در اداره امور جامعه نقش داشته باشند قدم‎هاي موثري در مسير دستيابي به توسعه برداشته‎ايم.

در ادامه دكتر مهرداد امامي رئيس بنياد نخبگان آذربايجان‎شرقي متذكر شد: در كل كشور ما علم‎باوري وجود ندارد و نتيجه مشخص آن وجود معضلات زيست‎محيطي متعدد است.

وي افزود: علم ربطي به سياست ندارد و دنيا كاملا بر اساس علم حركت مي‎كند و اگر ما در اين مسير قدم نگذاريم محكوم به فنا هستيم.

دكتر امامي بر لزوم شفافسازي سيستم در دستگاه‎ها اشاره و اضافه كرد: نوآوري و خلاقيت زماني اتفاق مي‎افتد كه رقابت در فضايي شفاف و بدون رانت و تبعيض امكان‎پذير باشد.

در ابتداي اين جلسه سركار خانم پروين اشراقي، مشاور سازمان مديريت و برنامه‎ريزي آذربايجان‎شرقي به معرفي طرح «بهره‎گيري از خبرگان در بررسي مسائل مهم كشور» پرداخت و اظهار كرد: مركز پژوهش‎هاي توسعه و آينده‌نگري، در راستاي اجراي وظايف و ماموريت‎هاي خود، طرح مشاركت فعالانه، فراگير و متعهدانه خبرگان كشوري در تصميم‎سازي دولت و انعكاس اولويت‎ها و ضرورت‎هاي متنوع در دولت و همچنين پاسخ به چا‏لشهاي مهم و پيچيده كشور را در دستور كار دارد.

وي افزود: اين مركز قصد دارد با ايجاد شبكه‎اي پويا از خبرگان و نقش‎آفريني آنها زمينه لازم را براي انعكاس موضوعات مدنظر خبرگان منطقه‎اي و ملي در تصميم‌سازي‎هاي كلان كشور در جهت ايجاد فضاي هم‎افزايي ميان خبرگان و سازمان برنامه و بودجه كشور، فراهم آورد.

اشراقي همچنين به فعاليت‎هاي مجمع تعامل توسعه استان اشاره كرد.


نشاني: آذربايجان‌شرقي، تبريز، اول زعفرانيه، جنب شركت مخابرات استان
نشاني ساختمان مركز آموزش، پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري: تبريز، ولي‌عصر، فلكه همافر
كد پستي : 5166618171 - تلفن : 19-33328710(041) - نمابر : 33327171-(041)
Copyright © 2016 www.mporg-eaz.ir 
Powered by Tetis PORTAL