J
I
K
A
B
چهارشنبه 29 خرداد 1398 23:32:38
12 شهريور 1397 10:50:48
بهبودي در بازديد از خبرگزاري ايرنا:
سالانه 10 هزار ميليارد تومان در آذربايجان‌شرقي هزينه مي‌شود

رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي گفت: سالانه 10 هزار ميليارد تومان كار از محل اعتبارات دولتي در آذربايجان‌شرقي انجام مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت و برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي، داود بهبودي روز دوشنبه با حضور در دفتر ايرنا تبريز اظهارداشت: اين ميزان اعتبار به جز طرح‌هاي غيردولتي مانند قطار شهري است.

وي با بيان اينكه كارهاي انجام شده پايين‌تر از آنچه بايد داشته باشيم است، در عين حال گفت: تحليل‌هاي سطحي و مقايسه‌اي وضعيت استان با ساير استان‌ها به اعتماد عمومي آسيب مي‌زند و مي‌تواند موجب خروج سرمايه شود.

وي خاطرنشان كرد: در فصل بودجه تفاوت معني‌داري بين بودجه آذربايجان‌شرقي و ساير استان‌هاي كشور ديده نمي‌شود.

بهبودي با اعلام اينكه كارمندان شاغل آذربايجان‌شرقي به جز نيروهاي نظامي و انتظامي در حدود 70 هزار نفر است، گفت: سالانه 5 هزار ميليارد تومان حقوق پرداخت مي شود كه برابر با اعتبار طرح‌هاي عمراني استان اعم از استاني، ملي و ملي استاني شده است.

وي با بيان اينكه ميانگين رشد اقتصادي كشور پس از پيروزي انقلاب اسلامي 2.5 درصد بوده است، خاطرنشان كرد: مسايل سياسي بيشترين نقش را در محقق نشدن اهداف طراحي شده اقتصادي دارند.

وي توسعه را داراي دو بال برخورداري و رضايتمندي دانست و گفت: در كشور برخورداري نسبي ايجاد شده است اما در زمينه بال دوم موفق نبوده‌ايم.

بهبودي با بيان اينكه شاخص توقع و رضايتمندي در استان آذربايجان‌شرقي بيشتر از ميانگين كشور است، گفت: با وجود محدوديت‌هاي اعتباري طرح‌هاي مهمي همچون راه‌آهن ميانه - تبريز، بزرگراه تبريز - اهر و شبكه‌هاي سد خداآفرين در حال اجراست.

وي با بيان اينكه سعي كرديم اثربخشي بودجه را در منابع استاني زياد كنيم، گفت: راهكار توسعه استان اعتمادسازي و جلب مشاركت است.

بهبودي با بيان اينكه درآمد نفتي كشور پس از انقلاب يك هزار ميليارد دلار بوده است، گفت: به خاطر بي‌توجهي به درون‌زايي، بسياري از شاخص‌هاي اقتصادي با وجود اين ميزان درآمد نفتي قابل اتكا نيست.

وي با بيان اينكه بر اساس مطالعات جامعه‌شناسانه، استان آذربايجان‌شرقي درون‌زاي درون‌گراست، گفت: سرمايه انساني اجتماعي قابل توجهي در استان وجود دارد و در بسياري زمينه‌ها موفق‌تر از الگوي ملي عمل كرده‌ايم.

وي با بيان اينكه رويكرد درون‌گرايي مردم استان آذربايجان‌شرقي موجب نگاه متفاوت در زمينه تخصيص اعتبارات ملي شده است، گفت: ويژگي خوداتكايي و درون‌زايي مردم ما جلوي مطالبه‌گري را گرفته است.

بهبودي با اشاره به غيبت دولت در دهه‌هاي گذشته در طرح‌هاي بزرگ صنعتي استان آذربايجان‌شرقي گفت: نظام رفتاري مردم و مديران استان متفاوت بوده و رويكرد ملي و وطن‌دوستانه در آذربايجان قوي‌تر از بسياري مناطق كشور است.

وي با بيان اينكه الگوي توسعه در اين استان مركز محور است، گفت: مسئولان ما به مسئوليت ملي خود بيش از انتظارات محلي اهميت مي‌دهند.

بهبودي تفاوت ميزان سرمايه‌گذاري در استان‌هايي مانند قم و سمنان با آذربايجان‌شرقي را نزديكي اين استان‌ها با تهران عنوان كرد و گفت: البته اين الگوي نادرست قابل دفاع نيست اما خواسته و ناخواسته عملياتي شده است.

وي با بيان اينكه عده‌اي معتقدند سرمايه‌گذاري در نقاط مرزي از نظر امنيت ملي توجهي ندارد، اظهار داشت: به نظر من براي ارتقاي امنيت ملي بايد در اين مناطق سرمايه‌گذاري كرد.

وي با اشاره به اينكه در دوره خدمت دولت يازدهم شاهد بهبود شاخص‌هاي اقتصادي كشور بوديم، خاطرنشان كرد: از نيمه دوم سال 1396 شاهد بي‌ثباتي‌هايي هستيم كه قابل كتمان نيست.

بهبودي با اشاره به خروج آمريكا به عنوان يكي از امضاكننده‌هاي برجام از اين توافق بين‌المللي گفت: بخشي از تعاملات اقتصادي ما با دنيا تحت تاثير اين تصميم قرار گرفت و در كنار آن عوارض رواني هم موجب بازگشت تورم شد.

وي با بيان اينكه ريشه‌هاي تورم مزمن به زودي خشك نمي‌شود، گفت: ناهماهنگي‌هاي بين دولت و مجلس در كنار رقباي سياسي و اقتصادي مزيد بر علت شده است.

وي با اشاره به اينكه عده‌اي رانت‌خوار از وضعيت موجود سوء‌استفاده مي‌كنند، گفت: چنانچه انتظارات عمومي مديريت شود خيلي از شاخص‌ها قابل بهبود است.

بهبودي با اشاره به اينكه در استان آذربايجان‌شرقي در 5 سال گذشته اتفاق‌هاي خوبي در زمينه طرح‌هاي عمراني و خدماتي افتاد، گفت: سند تدبير توسعه استان به عنوان الگوي مشاركتي طراحي شد تا از توان بخش خصوصي استفاده بهتري شود.

رييس سازمان مديريت برنامه‌ريزي آذربايجان‌شرقي در بخش ديگري از سخنانش به تاثير رويداد تبريز 2018 در رونق اقتصادي استان اشاره كرد و گفت: هر چند با توجه به واقعيات بودجه، انتظار از دولت براي سرمايه‌گذاري‌هاي كلان در استان نابجاست، اما اين رويداد موجب اشتراك گفتمان مردم و دولت در حفظ داشته‌هاي فرهنگي و اجتماعي همچون آثار تاريخي و باستاني شد.

وي با بيان اينكه صنعت گردشگري زودبازده است، گفت: تبريز 2018 نقطه عطف و آغازي براي رونق گردشگري استان است.

بهبودي در پايان از خدمات ايرنا در انعكاس اخبار و روشنگري واقعيات جامعه براي مراجع تصميم‌گير و پيشگيري از حاشيه سازي‌ها قدرداني كرد و گفت: اين خبرگزاري با فعاليت حرفه‌اي و دوري از جنجال‌هاي رسانه‌اي، سازماني سالم و قابل اعتماد محسوب مي‌شود.


نشاني: آذربايجان‌شرقي، تبريز، اول زعفرانيه، جنب شركت مخابرات استان
نشاني ساختمان مركز آموزش، پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري: تبريز، ولي‌عصر، فلكه همافر
كد پستي : 5166618171 - تلفن : 19-33328710(041) - نمابر : 33327171-(041)
Copyright © 2016 www.mporg-eaz.ir 
Powered by Tetis PORTAL