جمعه 24 آذر 1396 19:08:51
19 بهمن 1395 13:56:38
رئيس سازمان برنامه و بودجه آذربايجان شرقي:فضاي كسب و كار جلوه اي است كه در موضع گيري‌هاي سياسي و نهادي نهفته است

رئيس سازمان برنامه و بودجه آذربايجان شرقي گفت: وضعيت نامناسب فضاي كسب و كار ما در رتبه جهاني جلوه اي است كه ما از خودمان به بيرون نشان مي دهيم و اكثرا مربوط به بحث هاي كلاني مي شود كه در موضع گيري هاي سياسي و نهادي نهفته است.

به گزارش روابط عمومي سازمان برنامه و بودجه آذربايجان شرقي، داود بهبودي امروز در جمع خبرنگاران تصريح كرد: فضاي كسب و كار در واقع يك بستر نهادي و حقوقي براي كسب و كار است كه بخشي از اين فضا مربوط به شاخص هايي است كه عمدتا به قوانين و مقررات برمي گردد اما مهمتر از آن شاخص ها و فاكتورهاي سياسي و نهادي است.

وي افزود: يك سرمايه گذار خارجي فقط قوانين و مقررات شما را مدنظر قرار نمي دهد بلكه بررسي مي كند كه نگاه شما به دنيا و نگاه دنيا به شما چگونه است؛ آيا دنيا به شما به عنوان يك كشور همراه با اقتصاد جهاني مي نگرد يا در تقابل با آن؛ آيا به شما به عنوان يك منطقه امن نگاه مي كند يا به عنوان كشوري كه در معرض تهديد قرار دارد؛ برهمين اساس چه در سرمايه گذاري و چه در تعاملات و عقد قراردادها محيط كلان ما طبعا در نگاه دنيا تعيين كننده است.

بهبودي ابراز داشت: اينكه ما مي گوييم فضاي كسب و كار ما در رتبه جهاني وضعيت مناسبي ندارد جلوه اي است كه ما از خودمان به بيرون نشان مي دهيم و اكثرا مربوط به بحث هاي كلاني است كه در موضع گيري هاي سياسي و نهادي نهفته است.

رئيس سازمان برنامه و بودجه آذربايجان شرقي خاطرنشان ساخت: در داخل كشور اقدامات خوبي در راستاي اصلاح فضاي كسب و كار انجام داديم و قوانين مناسبي در اين ارتباط تصويب شده ولي با اين حال ضريب تسهيلي كه انتظار داشتيم حاصل نشده چرا كه فاكتور بيروني را هنوز به طور كامل تعديل نكرده ايم.

وي با بيان اينكه انتظار داريم اگر توافق برجام نهادينه شود كم كم اين مسير شفاف تر به نظر برسد، يادآور شد: ما رتبه كسب و كار را از 153 به 120 رسانديم پس دارد اصلاح مي شود اگرچه با سرعتي كند.

 

 


نشاني: آذربايجان‌شرقي، تبريز، اول زعفرانيه، جنب شركت مخابرات استان
نشاني ساختمان مركز آموزش، پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري: تبريز، ولي‌عصر، فلكه همافر
كد پستي : 5166618171 - تلفن : 19-33328710(041) - نمابر : 33327171-(041)
Copyright © 2016 www.mporg-eaz.ir 
Powered by Tetis PORTAL