جمعه 24 آذر 1396 19:07:20
10 ارديبهشت 1396 7:51:54
استاندار آذربايجان‌شرقي مطرح كرد: لزوم بازنگري در احكام صادره توسط اداره كل راه و شهرسازي نسبت به ساخت و ساز در مسيل رودخانه‌ها

استاندار آذربايجان‌شرقي بر لزوم بازنگري در احكام صادره توسط اداره كل راه و شهرسازي نسبت به ساخت و ساز در مسيل رودخانه‌ها تاكيد و گفت: بايد ساخت و سازهايي كه بر اساس نظر كارشناسي غيراصولي بود قلع و قمع شود.

به گزارش روابط عمومي سازمان برنامه و بودجه آذربايجان‌شرقي، اسماعيل جبارزاده ديشب در جلسه شوراي برنامه‌ريزي استان اظهار داشت: در شهر تبريز و ساير شهرستان‌هاي استان در اثر مرور زمان و عدم بارندگي، در مسيل‌ها و گذر رودخانه‌هاي فصلي ساخت و سازهايي صورت گرفته و طبق برآوردي كه براي هزينه اين مسيرگشايي انجام گرفت با توجه به مجوزهايي كه صادر و حق و حقوقي كه براي مردم ايجاد شده رقم بسيار بالا است.

وي با بيان اينكه بايد از هر بلايي كه اتفاق مي‌افتد حداكثر استفاده براي رفع معايب و پيشگيري از حوادث مشابه بهره برد، افزود: شايد سال گذشته جو عمومي جامعه و افكار عمومي تا اين حد نسبت به دخل و تصرف مسيل‌هاي رودخانه و معابر طبيعي رودخانه آماده نبود و اگر سال گذشته مسيرگشايي را شروع مي‌كرديم با مقاومت‌هاي بيشتري مواجه مي شديم.

استاندار آذربايجان‌شرقي تاكيد كرد: يكي از مصوبات جلسه بايد اين باشد كه شركت آب منطقه‌اي مسيرهاي رودخانه‌ها را بازگشايي كند و با توجه به حق و حقوق قانوني و غيرقانوني اشخاص همه دستگاه‌هاي اجرايي موظف هستند با آب منطقه‌اي همكاري كنند؛ ضمن اينكه دستگاه قضايي آماده همكاري با آب منطقه‌اي در اجراي اين ماموريت خواهد بود.

اين مسئول بر لزوم بازنگري در احكام صادره توسط اداره كل راه و شهرسازي نسبت به ساخت و ساز در مسيل رودخانه‌ها تاكيد و اضافه كرد: بايد ساخت و سازهايي كه بر اساس نظر كارشناسي غيراصولي بود قلع و قمع شود.

جبارزاده اذعان داشت: بالغ بر 9 هزار واحد مسكوني در مسيل‌ها احداث شده؛ بنابراين مسيرگشايي زمان بر خواهد بود و نياز به طي پروسه حقوقي دارد؛ با اين حال جان هر شهروند آذربايجاني عزيز است و ما با تمام قدرت با متجاوزين به حريم رودخانه‌ها و مسيل‌ها برخورد مي كنيم.

وي با بيان اينكه روستاي چنار اگرچه يك مورد استثنايي بود ولي مي توانستيم جلوي عبور خوردروها را از مسيل رودخانه بگيريم، افزود: دردناك ترين لحظه براي من مواجهه با خانواده‌اي بود كه همگي گرفتار سيل شده و جان خود را از دست داده بودند.

استاندار آذربايجان‌شرقي متذكر شد: هر فردي مجوز عبور غيراصولي مي‌دهد بايد امروز پاسخگوي تبعات دردناك آن باشد؛ هر چند كه امروز ديگر مسئوليتي نداشته باشد و مهمتر از امروز حساب و كتاب روز قيامت و پاسخگويي در پيشگاه خداوند است.

اين مسوول در ادامه تصريح كرد: ما در جلسات متعدد از اداره كل هواشناسي استان تشكر مي كنيم اما امروز پيش‌بيني‌هاي اين اداره كل براي پيشگيري از حوادث و مديريت مناسب آنها كافي نيست و بايد تجهيزات اداره كل هواشناسي بروزرساني شود.

وي در عين حال خاطرنشان كرد: هم استاني‌هاي ما راضي نيستند شهروندان بيش از اين دچار خسارت جاني و مالي شوند و اين مردم مثل هميشه حامي ما هستند و شرايط را به خوبي درك مي كنند.

جبارزاده تاكيد كرد: لازم است روستاهايي كه در آنها ساخت و ساز غيرمجاز و تصرف بسترها صورت گرفته شناسايي شده و بلافاصه ستاد مديريت بحران عمليات بازگشايي را در اين مناطق انجام دهد.


نشاني: آذربايجان‌شرقي، تبريز، اول زعفرانيه، جنب شركت مخابرات استان
نشاني ساختمان مركز آموزش، پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري: تبريز، ولي‌عصر، فلكه همافر
كد پستي : 5166618171 - تلفن : 19-33328710(041) - نمابر : 33327171-(041)
Copyright © 2016 www.mporg-eaz.ir 
Powered by Tetis PORTAL