پنجشنبه 2 آذر 1396 11:05:31
20 بهمن 1395 21:28:34
رئيس سازمان برنامه و بودجه آذربايجان شرقي تاكيد كرد: ضرورت اجماع نخبگان در دانش‌بنيان كردن اقتصاد كشور
رئيس سازمان برنامه و بودجه آذربايجان‌شرقي بر ضرورت اجماع نخبگان در دانش‌بنيان كردن اقتصاد كشور تأكيد كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان برنامه و بودجه استان، داوود بهبودي در نشست تخصصي اقتصاد مقاومتي و سياست‌ها و برنامه‌هاي نوين اشتغال كه به همت سازمان جهاد دانشگاهي آذربايجان‌شرقي برگزار شد، اظهار كرد: براي اداره‌ي شايسته و صحيح هر جامعه‌اي نيازمند مدل و تئوري‌هاي خاصي هستيم و اگر سياست‌هاي اجرايي در اين راستا متناسب با مدل‌هاي تعريف شده توسط كارشناسان و نظريه‌پردازان نباشد، نتيجه‌ي مورد نظر حاصل نخواهد شد.

وي افزود: مدل‌هاي تعيين شده در حوزه‌ي علوم انساني متفاوت از مدل‌هاي علوم طبيعي و علوم پايه است؛ ولي همگي در اصول و مبنا مشترك هستند؛ بنابراين مدل‌هاي در نظر گرفته شده بايد متناسب با چارچوب فرهنگي و باور حاكم بر جامعه باشد.

وي افزود: پس از طي مرحله‌ي نظريه‌پردازي و ارائه‌ي تئوري توسط متخصصان، بايد در راستاي عملي كردن آن در قالب مدل اقدام كرد و هر ايده‌اي زماني قابليت اجرا خواهد داشت كه به مدل تبديل شود.

بهبودي تاكيد كرد: تنها با اجراي مدل است كه مي‌توان نقاط قوت و ضعف را مشخص و در راستاي اجراي اصلاحات گام برداشت.

وي با اشاره به اينكه پس از پيروزي انقلاب همگي به دنبال يك الگوي جديد بودند، گفت: بنيانگذار كبير انقلاب با ارائه‌ي مدل و تئوري خود اين انتظار را در مردم به وجود آوردند و تئوري ارائه شده توسط ايشان مورد استقبال عموم مردم اعم از عام و خاص قرار گرفت؛ چرا كه آن تئوري منطبق بر نظام‎هاي ارزشي جامعه بود.

وي با بيان اينكه انسان با اختيار كامل آفريده شده است، گفت: قبل از نتيجه‌ي كارها، انسان تام‌الاختيار بوده و مي‌تواند تمامي توان خود را در راستاي به ثمر نشستن اقداماتش به كار گيرد. ولي در نهايت اين تدبير و حكمت الهي است كه در نتيجه‌ي نهايي نمايان خواهد شد.

رئيس سازمان برنامه و بودجه‌‌ي استان گفت: نبود شناخت خوب از حوزه‌ي فرهنگي و اقتصاد اسلامي از جمله دلايل اصلي مشكلات كنوني حاكم بر جامعه است و حتي اگر تحريم‌ها و استكبار جهاني نيز حل شود، نمي‌توان از اين مشكلات رهايي يافت و بايد پذيرفت كه بخش عمده‌اي از اين مشكلات، برآيند سوء مديريت مسئولان است.

وي افزود: در بيان چالش‌هاي اجتماعي و تعريف از چارچوب‎هاي علمي نيز توافق وجود ندارد و اختلاف نظر‌ها در اين ميان به تشديد مشكلات دامن زده است.

وي متذكر شد: جامعه‌ نيز براي قرار گرفتن بر روي ريل توسعه نيازمند تعريف واحد از توسعه است و به عنوان مثال تمامي جوامع توسعه يافته، حاكميت قانون را پذيرفته‌اند و وحدت در تعريف از قوانين و اصول علمي از جمله موارد لازم به منظور قرار گرفتن در مسير توسعه است.

بهبودي خاطرنشان كرد: جامعه‌اي كه مسئوليت‌پذيري و پاسخگويي و همچنين شفافيت وجود نداشته باشد، در مبارزه با فساد نيز موفق نبوده و دچار مشكلات زيادي خواهد شد.

وي در بخش ديگري از سخنان خود و با اشاره به سياست‌هاي جمعيت كشور در دهه‌ي 60 گفت: دهه‌ي 60 كه مقارن با دوران جنگ بود باعث رشد جمعيت با نرخ افزاينده‌ي 3.6 درصد شد. ولي امروزه اين نرخ به 1.2 درصد كاهش يافته است كه اين نيز نشانگر پيري جمعيت كشور در سال‌هاي آتي است.

وي بيان كرد: جنگ، استكبار، سوء تدبير باعث شد تا اقتصاد در حد انتظار رشد نكرده و امروزه نيز با خيل عظيمي از آموزش ديده‌هايي مواجه شويم كه فرصت شغلي مناسب براي آن‌ها وجود ندارد.

بهبودي اظهار كرد: افزايش افراد تحت پوشش بيمه‌ي اجباري سازمان تامين اجتماعي نيز افزايش مثبت فرصت‌هاي شغلي را نشان مي‌دهد و با در نظر گرفتن مشاغل غير رسمي نيز مي‎توان چنين نتيجه‎اي از اين آمار ارائه شده گرفت.

وي ادامه داد: هر چه كشورها به سمت صنعتي و فراصنعتي شدن پيش مي‌روند، سهم بخش كشاورزي در توليد آن كشور ناچيز مي‌شود؛ به اين معني كه همان بخش كوچكي از كشاورزي دانش بنيان، بيشترين توليد را دارد.

وي افزود: تعداد شاغلين بخش كشاورزي كشور، حدود 3.5 ميليون نفر است كه تفاوت چشمگيري را براي ساليان متمادي نشان نمي‌دهد.

بهبودي همچنين با اشاره به نرخ بيكاري مردان و زنان كشور گفت: طبق اخرين آمار، نرخ بيكاري مردان در طي سال‌هاي گذشته رو به افزايش است و همچنين نرخ اشتغال زنان نيز به همان ترتيب افزايش يافته كه اين نيز نشانگر رشد مشاغل غيررسمي است.

وي گفت: نرخ مشاركت بانوان در اقتصاد كشور، زير 20 درصد بوده  و نرخ مشاركت كلي در كشور بالاي 40 درصد است و كه در مقايسه با نرخ جهاني، رشد خوبي را نشان مي‌دهد.

"نجف قراچورلو"، رئيس پژوهشكده‌ي توسعه و برنامه ريزي جهاد دانشگاهي نيز در اين نشست گفت: پس از پيروزي انقلاب اسلامي ايران شاهد پيشرفت‌هاي خوبي در تمامي عرصه‌ها به خصوص عرصه‌ي توسعه‌ي سياسي و مشاركت‌هاي اجتماعي بوده‌ايم.

وي با اشاره به اقتصاد مقاومتي بيان كرد: چندين سال از بيان اين مطلب از سوي رهبر معظم انقلاب مي‌گذرد ولي اقدامات لازم به منظور اجراي اين طرح هنوز مدل‌سازي نشده است.

وي عنوان كرد: بايدها و نبايدها در عرصه‌ي اقتصاد مقاومتي و راهكارها بايد مورد توجه قرار گيرند و اكتفا كردن به نظريات كافي نيست.


نشاني: آذربايجان‌شرقي، تبريز، اول زعفرانيه، جنب شركت مخابرات استان
نشاني ساختمان مركز آموزش، پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري: تبريز، ولي‌عصر، فلكه همافر
كد پستي : 5166618171 - تلفن : 19-33328710(041) - نمابر : 33327171-(041)
Copyright © 2016 www.mporg-eaz.ir 
Powered by Tetis PORTAL