پنجشنبه 2 آذر 1396 11:10:29
13 ارديبهشت 1396 11:27:21
عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تبريز: مسئوليت ساختن دنياي بيروني را بايد به كساني سپرد كه به خودسازي دورني رسيده‌اند

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تبريز گفت: بايد مسئوليت ساختن دنياي بيروني را به كساني سپرد كه از ساختن دنياي درون خود اشباع شده و به خودسازي كامل رسيده‌اند.

به گزارش روابط عمومي سازمان برنامه و بودجه آذربايجان شرقي، غلامرضا رحيمي پيش از ظهر امروز در سمينار «فرايند و فنون تصميم‌گيري اجرايي» سازمان اظهار داشت: فرايند به مجموعه اقداماتي اتلاق مي‌شود كه از نظم و توالي خاصي برخوردار بوده و شروع، تداوم و انتهاي مشخصي دارد و اگر هر يك از اين مراحل به موقع و با كيفيت لازم طي نشود، فرايند تكميل نيست.

وي افزود: بسياري از نابساماني‌ها بر اثر فقدان يك يا چند عامل از فرايند تصميم‌گيري روي مي‌دهد؛ يعني يا برخي از مراحل طي نشده يا پس و پيش شده و يا كمتر و بيشتر از حد لازم اتفاق افتاده است.

دكتر رحيمي با بيان اينكه همه ما در هر وضعيتي كه قرار داريم وارث اثرات تصميم‌گيري‌هاي خود و كساني هستيم كه در زندگي ما تاثيرگذار هستند، افزود: روزانه ما ناگزير از تصميم‌گيري هستيم و انتخاب‌هاي گوناگوني انجام مي‌دهيم؛ در واقع نرخ و كيفيت سطح زندگي هر فرد، جامعه، سازمان و كشوري تابعي از كيفيت تصميم‌گيري است.

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تبريز در عين حال خاطرنشان ساخت: شناخت مسئله اولين و مهمترين اقدام در فرايند تصميم‌گيري است و بايد مسائل را اولويت‌بندي و ريشه آن را پيدا كنيم.

وي تصريح كرد: تعداد مسائل هر فرد به صورت خرد و جوامع به صورت كلان زياد نيست؛ آنچه كه زياد ديده مي‌شود عوارض و پيامدهاي مسئله است كه ناخودآگاه اسم آن را مسئله مي‌گذاريم.

رحيمي بر لزوم انتخاب راه حل برتر از ميان راه حل‌هاي موجود و اخذ يك تصميم منحصر به فرد با استفاده از ابتكار و خلاقيت در هر مسئله‌اي تاكيد كرد و گفت:  بعضي از افراد بر حل عوارض تمركز و از اقدام به حل مسئله اصلي غفلت مي‌كنند.

عضو هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد تبريز يادآور شد: ابتكار، خلاقيت و نوآوري در درون همه افراد وجود دارد؛ فقط ميزان آن در افراد متفاوت است كه با تمرين، تمركز، مطالعه، مباحثه و مناظره قابل افزايش و ارتقاء است.

وي با بيان اينكه اگر مي‌خواهيد تصميمي را به صورت جدي و درست تحليل كنيد آن را از فضاي ايده‌هاي مجرد به دنياي واقعي بياوريد، افزود: دنياي بيروني ما را متناسب با رشد دنياي دروني ما نساخته‌اند و اين عدم تعادل موجب سردرگمي انسان عصر جديد شده است.

رحيمي متذكر شد: وظيفه تصميم‌گيري مديران آنقدر گسترده و جامع است كه برخي از دانشمندان تصميم‌گيري مديران را مترادف با مديريت مي‌دانند.


نشاني: آذربايجان‌شرقي، تبريز، اول زعفرانيه، جنب شركت مخابرات استان
نشاني ساختمان مركز آموزش، پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري: تبريز، ولي‌عصر، فلكه همافر
كد پستي : 5166618171 - تلفن : 19-33328710(041) - نمابر : 33327171-(041)
Copyright © 2016 www.mporg-eaz.ir 
Powered by Tetis PORTAL