پنجشنبه 2 آذر 1396 11:06:44
22 اسفند 1395 9:52:16
جبارزاده در جلسه شوراي برنامه ريزي استان: همه فعاليت‌هاي سال 96 آذربايجان شرقي را بر پايه دانش بنياني بنا مي‌نهيم

استاندار آذربايجان‌شرقي با بيان اينكه در دنياي پيشرفته امروز اگر در كنار هر صنعتي دانشگاهي نباشد آن صنعت مفهوم خود را از دست خواهد داد، گفت: همه فعاليت‌هاي اقتصادي سال 96 را بر پايه دانش‌بنياني بنا خواهيم نهاد.

به گزارش روابط عمومي سازمان برنامه و بودجه آذربايجان شرقي، اسماعيل جبارزاده ديشب در جلسه شوراي برنامه‌ريزي استان اظهار داشت: قبل از سال 92 آمار شركت‌هاي دانش بنيان استان صفر بود و اگر امروز از 84 شركت دانش بنيان صحبت مي‌كنيم يعني اين شركت‌ها امروز در موضوعات مختلف فعاليت مي‌كنند كه افتخار بزرگي است.

وي افزود: در سه سال اخير با تلاش‌هاي مسئولان امر و به ويژه تصويب منطقه ويژه علم و فناوري ربع رشيدي، بحث فوق‌العاده مهم و حساس فناوري‌هاي نو و پيشرفته در استان شتاب گرفته است.
استاندار آذربايجان‌شرقي با بيان اينكه تمام فعاليت‌هاي استان در سال 96 بر پايه علم و فناوري خواهد بود، افزود: تكيه بر توليد دانش‌بنيان و توجه به فناوري‌هاي پيشرفته از اصول مهم اقتصاد مقاومتي است و امروز اگر به دنبال توسعه پايدار هستيم هيچ راهي جز رو آوردن به اقتصاد دانش‌بنيان نداريم.
جبارزاده با بيان اينكه براي توسعه پايدار تنها فعاليت‌هاي عمراني كافي نيست، افزود: رقابت در عرصه توليد و راه يافتن به بازارهاي جهاني بدون حركت به سمت توليد و اقتصاد دانش‌بنيان امكان‌پذير نيست.
وي، مجتمع گلخانه‌اي ارس را يكي از نمونه‌هاي موفق كشاورزي دانش‌بنيان ذكر كرد و گفت: امروز اگر از فناوري‌هاي نو در بخش كشاورزي نتيجه گرفته‌ايم بايد همه فعاليت‌هاي اين بخش و ساير بخش‌هاي اقتصاد از جمله صنعت و توليد را به اين سمت سوق دهيم.
جبارزاده با بيان اينكه حركت‌هاي علمي و فناورانه بايد پايه توسعه استان باشد، افزود: خوشبختانه بسياري از هيات‌هاي خارجي كه به استان مي‌آيند اعلام مي‌كنند كه استان آذربايجان‌شرقي استاني مستعد براي سرمايه‌گذاري و كار مشترك است و بر اين اساس مشكلي در ورود به بازارهاي بين‌المللي نداريم.
وي با اشاره به معرفي 1700 طرح فناورانه در چهارمين جشنواره ربع رشيدي، گفت: 1700 طرح يعني حضور 1700 محقق و پژوهشگر، كه اين يك ظرفيت بزرگ و ممتاز براي استان ماست و از سال‌هاي آينده بايد ضمن حفظ ساختار اصلي اين جشنواره، نمايشگاه‌هاي تخصصي نيز در كنار آن برگزار كنيم.
در ادامه اين نشست، آقاي جهانگيري رئيس كارگروه توسعه اقتصاد دانش بنيان ستاد اقتصاد مقاومتي استان گزارشي از عملكرد اين كارگروه ارائه داد و در خصوص مسايل مهم اين حوزه بحث و تبادل نظر شد.
ارائه گزارش از اجراي ماده 2 قانون جامع حمايت از معلولان با موضوع مناسب‌سازي فضاهاي عمومي و اداري از ديگر موضوعات مطرح شده در نشست شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان بود.
معاون عمراني استاندار آذربايجان‌شرقي در اين خصوص گفت: هنوز اهميت مناسب‌سازي محيط براي معلولان در جامعه ما درك نشده و آمادگي فرهنگي و فكري در اين زمينه ايجاد نشده است.
محمدصادق پورمهدي با تاكيد بر اينكه شهرداري‌ها و ساير نهادها و ارگان‌ها بايد به وظايف خود در اين خصوص عمل كنند، گفت: وضعيت مناسب‌سازي ساختمان‌هاي اداري در استان مطلوب نيست و اين موضوع مهم نبايد معطل كمبود بودجه شود.
وي تاكيد كرد: در سال 96 بايد نهضت مناسب‌سازي فضاهاي عمومي و اداري را براي معلولان ايجاد كنيم و هر دستگاهي در اين زمينه فعال‌تر از قبل عمل كند.
در اين نشست همچنين 9 مورد از مصوبه‌هاي كارگروه تخصصي امور زيربنايي و شهرسازي استان مطرح و پس از بحث و بررسي، 8 مورد از آنها مورد موافقت اعضاي شوراي برنامه‌ريزي و توسعه استان قرار گرفت و تصويب شد.


نشاني: آذربايجان‌شرقي، تبريز، اول زعفرانيه، جنب شركت مخابرات استان
نشاني ساختمان مركز آموزش، پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري: تبريز، ولي‌عصر، فلكه همافر
كد پستي : 5166618171 - تلفن : 19-33328710(041) - نمابر : 33327171-(041)
Copyright © 2016 www.mporg-eaz.ir 
Powered by Tetis PORTAL