پنجشنبه 2 آذر 1396 11:05:03
1 اسفند 1395 8:55:35
استاندار آذربايجان‌شرقي در جلسه شوراي برنامه‌ريزي استان: دبيرخانه ستاد اقتصاد مقاومتي وارد ماموريت جديدي به نام تبريز 2018 مي شود

استاندار آذربايجان‌شرقي گفت: دبيرخانه ستاد اقتصاد مقاومتي از امروز وارد مأموريت جديدي به نام تبريز 2018 مي‌شود و بايد تعريف كنيم كه دقيقاً به دنبال چه اهدافي هستيم.

به گزارش روابط عمومي سازمان برنامه و بودجه آذربايجان‌شرقي، اسماعيل جبارزاده ديشب در جلسه شوراي برنامه‌ريزي استان با اشاره به گرامي‌داشت ياد و خاطره قيام 29 بهمن در محضر مقام معظم رهبري اظهار داشت: اين ديدار براي ما مغتنم بوده و امسال هم هر فرمايشي كه رهبري داشتند تكليف، نقشه راه و وظيفه ماست و تحقق اين فرمايشات در اولويت قرار دارد.

وي افزود: خوشحاليم از اينكه جزو مردم منطقه‌اي هستيم كه با گذشت سال‌ها تاريخ و عظمت اين منطقه بيشتر نمود مي‌يابد.

جبارزاده با بيان اينكه مقام معظم رهبري به مباحث مختلف ملي و جهاني در رابطه با انسجام و وحدت ملي اشاره داشتند كه حتما مورد توجه جدي ما قرار دارد، افزود: بحث اقتصاد مقاومتي و حضور در صحنه‌هاي مختلف انقلاب به عنوان تكاليفي بود كه معظم‌له مورد تاكيد قرار دادند.

استاندار آذربايجان‌شرقي خاطرنشان كرد: از ابتداي سال و نخستين جلسه ستاد اقتصاد مقاومتي اعلام كرديم كه پايان سال پايان تحقق اقتصاد مقاومتي خواهد بود و بايد نسبت به استان‌هاي ديگر در زمينه تكاليف تحقق اقتصاد مقاومتي جلوتر باشيم.

اين مسؤول متذكر شد: ما تكليف خود را در ارتباط با تحقق اقتصاد مقاومتي در سال 95 انجام داديم و به اهداف تعيين شده در بعد ارائه تسهيلات و ساير مباحث دست يافته‌ايم و حالا تاكيد داريم در 30 بهمن بحث تبريز 2018 به شكل جدي مطرح شود.

جبارزاده با بيان اينكه در طول 11 ماه گذشته دستگاه‌ها درگير مسائل اقتصاد مقاومتي و بخش توليد بودند و معتقد هستيم بخش خدمات كه گردشگري را نيز شامل مي‌شود لحاظ نشده بود، افزود: از امروز بايد به بحث تبريز 2018 و بخش خدمات كه عمده آن مربوط به گردشگري است ورود يابيم.

اين مسوول با طرح اين مسئله كه از تبريز 2018 تعريف درستي ارائه نشده و هنوز نمي‌دانيم در سال 2018 به دنبال چه هستيم، ادامه داد: دبيرخانه ستاد اقتصاد مقاومتي از امروز وارد ماموريت جديدي به نام تبريز 2018 مي‌شود و بايد تعريف كنيم كه دقيقاً به دنبال چه اهدافي هستيم.

استاندار آذربايجان‌شرقي ادامه داد: بايد مطالعه و بررسي دقيقي صورت گيرد تا معلوم شود شهرهايي كه به عناويني مثل پايتخت گردشگري انتخاب مي‌شوند، چه الزاماتي را نياز دارند و چطور از اين مبحث استقبال مي‌كنند.

وي لزوم تشكيل ستاد ملي تبريز 2018 تاكيد كرد و گفت: پيش‌نويش تشكيل ستاد ملي تهيه شده است تا در بعد سياست‌هاي كلان تبريز را آماده اين رويداد مهم كرده و روابط فرا استاني ما را باز تعريف كند؛ تبريز 2018 بدون ارتباط با كشورهاي جهان اسلام به اهداف مورد انتظار تحقق نخواهد يافت.

جبارزاده يادآور شد: 2018 يك بحث نرم‌افزاري است و بايد امكانات موجود را آماده پذيرش ميهمانان كنيم چرا كه ايجاد امكانات جديد بسيار زمان‌بر و هزينه‌بر خواهد بود.

وي توضيح داد: در تابستان امسال 228 هزار نفر در استان حضور يافتند در حالي كه هدفگذاري ما فقط براي 100 هزار نفر بود و ما با امكانات موجود از اين تعداد گردشگر پذيرايي كرديم.

استاندار آذربايجان شرقي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود اعلام كرد: ما مجوز سرمايه‌گذاري به مبلغ يك‌هزار و 274 ميليون يورو را براي آزاد راه تبريز- مرند- بازرگان از وزارت اقتصاد و دارايي اخذ كرديم و در پاي قرارداد اعلام كردند ترجيح وزارت راه اين است كه سرمايه‌گذار پروژه داخلي باشد.

وي با بيان اينكه در نتيجه كارشكني‌هاي مختلف اين ميزان سرمايه‌گذاري اتوبان تبريز- مرند- بازرگان عملاً تبديل به سرمايه‌گذاري داخلي شد، افزود: احداث 3 هزار مگاوات نيروگاه را تا پاي قرارداد برديم ولي دستگاه‌هاي مركزي اين ميزان را كاهش دادند و حتي عده‌اي معتقد هستند ما نبايد بيگانه‌ها را به توليد انرژي راه دهيم و برخي‌ها معتقدند ما نيازي به سرمايه‌گذاري خارجي نداريم!

جبارزاده در ادامه توضيح داد: از تسهيلاتي كه بايد به عنوان سرمايه در گردش براي 515 واحد ارائه مي‌داديم براي تعداد 618 واحد از محل سيستم بهين‌ياب و 530 واحد از منابع داخلي بانك‌ها در اختيار بخش توليد قرار داديم و 119 ميليارد تومان نيز بايد از محل صندوق توسعه ملي پرداخت مي‌شد كه هنوز لحاظ نشده و فقط منابع بانك‌ها، سايت بهين‌ياب و استمهال لحاظ شده است.

وي اذعان داشت: لازم است تسهيلاتي كه به بخش كشاورزي تعلق گيرد در مجموع احصاء شود تا تسهيلات 160 ميليارد توماني بخش كشاورزي فراموش نشود.

اين مسؤول با بيان اينكه بيش از يك‌هزار ميليارد تومان به توليد تزريق شده است كه اميدواريم با بازديدها و نظارت‌هاي انجام گرفته اثرات عملي اين تزريق نقدينگي را ببينيم، افزود: در استان به واحدهايي كه مشكل نقدينگي داشتند تسهيلات اعطا كرديم نه واحدهايي كه فقط متقاضي بودند.

استاندار آذربايجان‌شرقي متذكر شد: به واحدهايي كه مشكل فروش كالا داشتند تسهيلاتي اعطا نكرديم چرا كه ما در برابر هر ريال تسهيلاتي كه مي‌دهيم در برابر مردم و احياي واحدها مسؤوليم؛ تاكيد ما اين است به واحدهايي كه تسهيلات اعطا شده مورد بازرسي و كنترل قرار گيرند تا اين تسهيلات اعطايي به درستي هزينه شوند.

لازم به ذكر است در اين جلسه روساي كارگروه‌هاي «تأمين و تجهيز منابع مالي و شفافيت اقتصادي» و «رفع موانع توليد و برون‌گرائي اقتصاد» ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي استان به ارائه عملكرد كارگروه پرداخته و پس از آن مقوله تبريز 2018 مورد بحث و بررسي قرار گرفت.


نشاني: آذربايجان‌شرقي، تبريز، اول زعفرانيه، جنب شركت مخابرات استان
نشاني ساختمان مركز آموزش، پژوهش‌هاي توسعه و آينده‌نگري: تبريز، ولي‌عصر، فلكه همافر
كد پستي : 5166618171 - تلفن : 19-33328710(041) - نمابر : 33327171-(041)
Copyright © 2016 www.mporg-eaz.ir 
Powered by Tetis PORTAL